Indfødsretsprøve og Medborgerskabsprøve

I går havde vi over 200 til prøve i DGI-huset. Her kan du se de rigtige svar.

I går holdt vi Medborgerskabsprøve med ca. 60 deltagere, og derefter Indfødsretsprøve med over 200 prøvedeltagere. 

Prøverne er et led i processen med at få henholdsvis permanent opholdstilladelse og statsborgerskab, også kaldet indfødsret.

Prøverne blev holdt i DGI-Huset - med undtagelse af nogle få prøvedeltagere, der gik til prøve på særlige vilkår på Sprogcenter Vejle. Alt forløb godt og planmæssigt, og prøverne blev afviklet i ro og mag, selvom der selvfølgelig var nervøsitet at spore blandt prøvedeltagerne. Der er meget på spil for prøvedeltagerne til disse prøver, og derfor lægger vores prøveadministration mange kræfter i at planlægge afviklingen ned til mindste detalje, for at minimere uro og forvirring på selve prøvedagen.

Prøvedeltagerne får svar på prøven i deres e-boks i løbet af to uger.

Men som sædvanligt blev både prøverne og de rigtige svar offentliggjort af Styrelsen for International Rekruttering og Integration i går aftes. Du kan finde dem herunder:

 

For at bestå Indfødsretsprøven skal man svare rigtigt på 36 ud af 45 spørgsmål - og af de 5 spørgsmål om danske værdier (spørgsmål 41-45), skal man svare rigtigt på 4.

For at bestå Medborgerskabsprøven skal man svare rigtigt på 20 ud af 25 spørgsmål.

waves-spotbox

Gratis dansk-kursus

Vil du blive bedre til dansk? FVU er gratis dansk-kurser på Sprogcenter Vejle. FVU: bliv bedre til dansk